Sinop sınavsız liseler ve OBP değerleri
Okul türüne veya ilçeye göre filtrele. Sıralama 2026 değerine göre; değeri olmayan okullar önceki yılın değeriyle sonda.
Sinop ilinde LGS puanı istemeden, OBP ile (sınavsız) öğrenci alan 24 lise ve 2026, 2025, 2024, 2023 yıllarında yerleşen en düşük OBP değerleri.
Son güncelleme:
Veri: 2023-2026 yerel yerleştirme OBP değerleri, sorubak.com derlemesi; resmî liste değildir. Kaynak
Okul türüne veya ilçeye göre filtrele. Sıralama 2026 değerine göre; değeri olmayan okullar önceki yılın değeriyle sonda.
24 okul listeleniyor
| Okul | İlçe | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Sinop Anadolu LisesiAnadolu, Merkez | Merkez | 92,70 | 84,51 |
| Sinop Atatürk Anadolu LisesiAnadolu, Merkez | Merkez | 89,83 | 84,51 |
| Şehit Nurullah Saraç Anadolu LisesiAnadolu, Gerze | Gerze | 86,58 | 78,97 |
| Boyabat Şehit Ersoy Gürsu Anadolu LisesiAnadolu, pansiyonlu, Boyabat | Boyabat | 86,20 | 83,75 |
| İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, Boyabat | Boyabat | 80,67 | 75,11 |
| Ayancık Atatürk Anadolu LisesiAnadolu, Ayancık | Ayancık | 70,28 | 70,57 |
| Emir Gazi Tayboğa Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, Merkez | Merkez | 60,52 | 50,81 |
| Şehit Ahmet Can Anadolu İmam Hatip Lisesiİmam Hatip, Ayancık | Ayancık | 58,43 | 58,42 |
| Osman Özgün Anadolu İmam Hatip Lisesiİmam Hatip, Boyabat | Boyabat | 57,42 | 46,31 |
| Türkeli Anadolu İmam Hatip Lisesiİmam Hatip, Türkeli | Türkeli | 57,15 | 35,64 |
| Mehmet Akif Ersoy Anadolu LisesiAnadolu, Boyabat | Boyabat | 56,89 | 55,14 |
| Şehit Kenan Döngel Anadolu İmam Hatip Lisesiİmam Hatip, Erfelek | Erfelek | 52,78 | 48,59 |
| Mehmet Akif Ersoy Anadolu LisesiAnadolu, Saraydüzü | Saraydüzü | 51,53 | 50,26 |
| Durağan Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, pansiyonlu, Durağan | Durağan | 49,38 | 49,97 |
| Şehit İdris Gezer Anadolu İmam Hatip Lisesiİmam Hatip, Durağan | Durağan | 45,80 | 44,18 |
| Erfelek Şehit Özkan Çelikkaya Çok Programlı Anadolu LisesiÇok Programlı, Erfelek | Erfelek | 45,21 | 63,29 |
| Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, Türkeli | Türkeli | 43,83 | 48,24 |
| Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, pansiyonlu, Gerze | Gerze | 43,44 | 41,21 |
| Durağan Anadolu LisesiAnadolu, Durağan | Durağan | 43,20 | 56,67 |
| Dikmen Ercüment Türkmen Anadolu LisesiAnadolu, pansiyonlu, Dikmen | Dikmen | 42,43 | 52,51 |
| Türkeli Anadolu LisesiAnadolu, Türkeli | Türkeli | 40,23 | 38,61 |
| Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, Boyabat | Boyabat | 40,16 | 48,31 |
| Ayancık Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, pansiyonlu, Ayancık | Ayancık | 30,94 | 39,31 |
| Durağan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMeslek, Durağan | Durağan | veri yok | 37,88 |
Değer: o yıl okula yerleşen en düşük OBP (100 üzerinden). "-": o yıl için veri yok. Telefonda son iki yıl görünür; ekranı yatay çevir ya da geniş ekranda aç.
| Tür | Okul (2026 verisi) | En düşük | Ortanca | En yüksek |
|---|---|---|---|---|
| Anadolu | 10 | 40,23 | 63,59 | 92,70 |
| İmam Hatip | 5 | 45,80 | 57,15 | 58,43 |
| Meslek | 7 | 30,94 | 43,83 | 80,67 |
| Çok Programlı | 1 | 45,21 | 45,21 | 45,21 |
Tablodaki değerlerle karşılaştırmak için OBP hesaplama aracında 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarından OBP'ni hesapla. LGS puanıyla öğrenci alan okullar için Sinop lise taban puanları sayfasına bak.
2026 değerlerine göre Sinop ilinde OBP ile öğrenci alan liseler arasında en yüksek değer Sinop Anadolu Lisesi (Merkez): 92,7048. Onu Sinop Atatürk Anadolu Lisesi (89,83) ve Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi (86,58) izliyor.
2026 yılında Sinop ilinde OBP ile öğrenci alan 10 Anadolu lisesinde yerleşen en düşük OBP değerleri 40,23 ile 92,70 arasında, ortanca 63,59. Kayıt alanındaki okullarda daha düşük OBP ile de yerleşilebilir.
Yerleşebilirsin ama önce okulun kayıt alanında oturan öğrenciler yerleşir; kontenjan kalırsa diğer öğrenciler OBP sırasına göre yerleşir. 2026'da 5 yerel tercihin en fazla 3'ü kendi kayıt alanından olabiliyordu.
Hayır. MEB ülke çapında OBP listesi yayımlamıyor ve Sinop için resmî bir liste bulamadık. Değerler sorubak.com derlemesinden; bu derleme İstanbul'un resmî listesiyle %99,7 oranında aynı çıktı. Kesin bilgi için okulla veya ilçe millî eğitim müdürlüğüyle görüş.